22. novembril 2024 toimub maailma keelte ja kultuuride ning ajaloo ja arheoloogia instituudi koostöös konverents „Heimat Revisited I. Baltisakslased pärast teist maailmasõda: kokkupuuted, kohtumised ja (elu)keerdkäigud“.
Baltisaksa kultuur on olemuslik, kuid hästiunustatud ja tihti mahavaikitud, ajuti isegi taunitud osa Eesti kultuurist. Baltisakslaste tunnistamine Eesti kultuuri osana on hädavajalik selle mõistmiseks ja tervikpildi täpsemaks tajumiseks. Tavaettekujutuse järgi lahkusid baltisakslased 1939. aastal Eestist ja Lätist ning sellega nende ajalugu lõppes. Kas see oli aga nii? Kaugeltki mitte.
Päeva esimeses pooles peavad ettekanded baltisaksa ajaloolane Manfred von Boetticher, arhiivinduse kaasprofessor Olev Liivik ning Eesti ajaloo emeriitprofessor Tiit Rosenberg. Seminari teise osa juhatab sisse germanistika professor Reet Bender, tema järel esinevad Baltisaksa Kultuuri Seltsi juhatuse liige Maaja Silm, ajaloo bakalaureuseõppe üliõpilane Martha Marie Sillajõe ning õiguse ajaloo professor Marju Luts-Sootak.
Konverents on osa teadusprojektist „Heimat Revisited. Baltisakslased pärast teist maailmasõda“, mis keskendub 1939.–1941. aastal ümberasumise ajal Eestist lahkunute käekäigule ja suhestumisele endise ning uue kodumaa, lähedaste, kogukonna ja kaasmaalastega.
Tutvu programmiga konverentsi kodulehel